Lai zobos neveidojas kariozie bojājumi, vienmēr ir nepieciešami kariesa profilakses pasākumi. Pirmais, ko jūs varat darīt savu zobu veselības labā, protams, ir cītīgi kopt zobus mājas apstākļos. Taču ar to nepietiek un katram cilvēkam ir nepieciešama arī profesionāla profilakse, ko var nodrošināt zobārsts vai zobu higiēnists. Profesionāla zobu profilakse var ietvert vairākas manipulācijas.
- Ikgadēja profesionāla mutes dobuma higiēna. Vizītes laikā tiks noņemts zobakmens un aplikums, zobiem uzklās fluorīdus saturošu gēlu, kā arī novērtēs, vai zobiem nav radušies bojājumi.
- Silantu aplikācija sānu zobiem. Silants ir sākotnēji šķidrs materiāls, kuru plānā slānītī iepilda zobu bedrītēs. Pēc polimerizācijas ar lampu, silants sacietē. Tā kā dabīgās zoba bedrītes pateicoties silantam kļūst seklākas, tās ir vieglāk iztīrīt un tajās mazāk uzkrājas aplikums, kas apgrūtina mikrobu iekļūšanu un pazemina kariesa risku. Turklāt silantus drīkst aplicēt arī uz tikko radušos kariozo bojājumu (jāizvērtē individuāli, vai to darīt ir iespējams, vai arī kariess jau ir jāizurbj).
- Zobu pārklāšana ar fluorlaku. Laku aplicē gan pastāvīgajiem, gan piena zobiem. Pārsvarā fluorlaka tiek izmantota kariesa profilaksei un ārstēšanai. Fluorlaka arī stiprina zoba emalju, līdz ar to bieži vien to pielieto emaljas displāzijas gadījumā – kad emalja ir grubuļaina un balta, kas liecina par to, ka tā ir vāja.
- Zobu pārklāšana ar tefenfluorīdu. Tefenfluorīdu izmanto gan kariesa profilakses nolūkos, gan pirms ortodontiskās ārstēšanas, gan arī, lai novērstu zobu pastiprinātu jutīgumu. Tefenfluorīds ļoti labi strādā, ja aplikāciju atjauno katru gadu.
Atstājiet komentāru