Protezēšana
Zobu protezēšana ir darbību kopums, kas vērsts uz viena vai vairāk trūkstošo zobu vai tā daļas aizvietošanu ar mākslīgu materiālu. Zobu protēzes atjauno zobu funkciju, izskatu, krāsu, sniedzot komfortu.
Pastāv vairāki protezēšanas veidi:
- Zobu onlejas, inlejas – “lielās plombas”, kas aizvieto lielus zobu defektus (izgatavo laboratorijā pēc zobu nospieduma, ko veic zobārsts un piefiksē to uz zoba virsmas). Materiāli-kompozīts vai keramika.
- Zoba kronis -“zoba micīte”jeb apvalks, kas tiek uzlikts uz sagatavota (saslīpētā) zoba stumbra gadījumā, kad bojāta zoba kroņa daļa. Tas atjauno zoba formu, krāsu un izturību. Materiālu klāsts ir liels-plastmasa, kompozīts, metāls, keramika un cirkona dioksīds. (skat.vairāk)
- Zoba kronis uz implanta – zoba “micīte’’ tiek izgatavota uz žokļa kaulā ievietota implanta un tiek pieskrūvēta vai uzcementēta uz tā. Forma un krāsa neatšķiras no dabīgā zoba, kā arī ir komfortabls.
- Zobu tilts – kroņi, kas savienoti savā starpā un balsts atrodas abās pusēs no trūkstošā zoba.
- Zobu platīte (izņemamā zobu plate) – plastmasas protēze, kas aizvieto visus trūkstošos zobus un balstās uz smaganām un atlikušajiem zobiem.
- Loks jeb lokveida protēze – plastmasas un metāla kombinēta zobu plate, kas ir ērtāka un stabilāka.
- Totālā plate – plastmasas protēze, kuru izgatavo gadījumā, kad nav neviena zoba. Tā ir izņemama un vājas fiksācijas gadījumā (parasti apakšžoklī) var tikt nostiprināta ar dažādiem elementiem pie esošās plates, ja ievietoti vismaz 2 implanti (skat.vairāk).
- Viss uz 4 jeb ALL on 4 koncepcijas gadījumā (piem. apakšžoklī ) ievietojot 4 implantus iespējams izveidot neizņemamu konstrukciju jeb tiltu, kas balstās uz 4 implantiem (skat.vairāk). Uz implantiem tiek izgatavots titāna stienis, kas tiek pārklāts ar kompozīta materiālu vai cirkona dioksīdu un pieskrūvēts uz implantiem, kas atrodas žokļa kaulā.